حمام کردشت

  8h3jy6kmm17zd51r60ep 

این حمام یکی از زیباترین حمام های آذربایجان است که با معماری اصیل سنتی در روستای کردشت از توابع جلفا و در کنار رود ارس قرار دارد . این حمام در میان باغ بزرگی ساخته شده ، دارای یک هشتی به صورت هشت ضلعی به ابعاد ۳٫۵ در ۳٫۵ و به ارتفاع ۴٫۳ متر است که یکی از اضلاع ، درب ورودی و یکی دیگر راه ورود به رختکن یا سربینه است .گرما خانه فضایی است که از چهار ستون سنگی هشت بر و دو حوض بزرگ مستطیل شکل و اتاقی با گنبد قیر اندود تشکیل شده است .

94z5q430k30igronn9h

نور داخل سربینه و گرما خانه به وسیله روزنی که در نوک گنبد قرار دارد تأمین می شود و گویا بر روی آن روزن ها سنگ های مرمر نازک و ظریفی نصب بود که نور آفتاب از آن نفوذ می کرد ، و داخل حمام را به طور یکنواخت روشن می کرده و شستشو کنندگان را از نگاه نامحرمان حفظ می نمود. حمام کردشت بخش های دیگری نیز دارد ، که بسیار دیدنی و قابل مطالعه است ، این حمام در زمان عباس میرزا نائب السلطنه فتحعلی شاه هنگام جنگ دوم ایران و روس ساخته شد ولی شیوه معماری آن شباهت بسیاری به حمام‌های دوره صفوی دارد.

3swq2vib8fy9hrzqs6

سربینه حمام نیز هشت ضلعی به اضلاع ۳٫۵ متر و ارتفاع ۸٫۵ متر است و گنبد بزرگ آن بر روی جوز ها و هشت ستون سنگی هشت بر، استوار شده است، همه ستون ها دارای سر ستون های سنگی مقرنس هستند که به وسیله ملات سرب مذاب به ستون ها وصل شده اند. گنبد سربینه دارای کاربندهای جالب مزین به آهک بریهای زیبا است، سکوهای رخت کن با طاق ضربی پوشیده و در زیر آن کفش کن هایی تعبیه گردیده است.

k9ehpv2g34yksytji1ni

mogl4h4qm4edia4hbi46 (1)

qdljlbo4ipdrs3zjsgz