باغ فین کاشان

نام یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد. مکان نامبرده جایی است که ناصرالدین‌شاه، در سال ۱۸۵۲ میلادی صدراعظم خود امیرکبیر را در آن به قتل رساند.

300px-Fingarden1

سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برجهای استوانه شکل محصور شده‌است. در مقایسه با بسیاری از باغ‌های ایرانی مشابه، باغ فین با آب قابل توجهی مشروب می‌شود باغ فین و مجموعه بناهای آن در کاشان، باغ فین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

5
باغ فين، داراي تاريخ کهني است. برخي منابع تاريخي، زمان بناي اين باغ باشکوه را در دوران آل بويه ذکر مي نمايند. وليکن به دليل زلزله مهيبي که در سال 1573 ميلادي اتفاق افتاد ، بناهاي باغ کاملا ويران گرديد و سپس در سال 1591 ميلادي به دستور شاه عباس اول و توسط غياث الدين جمشيد کاشاني طراحي و بازسازي شد. اين باغ باشکوه داراي بناهايي نظير سردر و برج و باروهاي متعدد، شترگلوهاي صفوي، شترگلوي قاجاري، حمام کوچک، حمام سلطنتي، بناي خلوت کريم خاني، اتاق شاه نشين و موزه است.

1

باغ فين نمادي کامل از معماري باغهاي ايراني است که بناهاي متعدد آن به همراه استخر و پاشويه هاي بزرگ و کوچک و فواره هاي درون آن که از آب چشمه سليمانيه بهره مي گيرد جلوه باشکوهي به آن بخشيده است.
4

6

2

3