امامزاده زید

امامزاده زید (از نوادگان امام زین‌العابدین علیه‌السلام) مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در استان تهران، تهران، بزرگراه آیت‌اله سعیدی (جاده ساوه)، بعد از چهارراه یافت آباد نرسیده به سه راه نعمت آباد، محله وصفنارد، کوچه امامزاده زید واقع می‌باشد.

 

بارگاه امامزاده زید در جنوب غربی تهران و شامل حرم و آرامگاه مسلمانان است. معماری زیبای درون و بیرون حرم قابل توجه می‌باشد. مسیر دسترسی به امامزاده زید از باند ضلع غربی بزرگراه آیت‌اله سعیدی با علائم مشخص شده است.
امامزاده زید مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در تهران، محله بازار ـ انتهای جنوبی بازار بزازان واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۵۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.آرامگاه لطفعلی خان زند در کنار این آرامگاه قرار دارد .


قعه متبرکه امامزاده زید(ع) را به خوبی می شناسند. نسب امامزاده زید (ع) به امام حسن مجتبی (ع) بازمی گردد.در شجره نامه های آن حضرت نیز آمده است که وی از فرزندان یحیی بن زید بن علی بن الحسین است.

 

علاوه بر اهمیت مذهبی بنایی که مرقد آن بزرگوار نیز در آن قرار گرفته است به لحاظ تاریخی نیز اهمیت دارد و به عنوان سومین بقعه متبرکه تاریخی تهران قلمداد می شود.
کارشناسان ارزیابی کرده اند که تاریخ بخش هایی از این بنا به پیش از سلسله صفویه بازمی گردد. از آن دوران تنها صندوق روی مرقد مطهر باقی مانده و سایر قسمت های بقعه به دوران قاجار مربوط می شود گنبدخانه بقعه این بزرگوار در زمان فتحعلی شاه و صحن و ایوان ها در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده اند. به این ترتیب که بنای آن توسط آصف الدوله و ایوان و صحن آن توسط کامران میرزا نایب السلطنه ساخته شده است.


مقبره لطفعلی خان زند، آخرین پادشاه زندیه نیز در ایوان جنب بقعه قرار گرفته است. در سال های اخیر سنگ مرمری به نشانه آرامگاه این شاهزاده خوشنام ایرانی در این محل قرار داده اند. زائرانی که علاقه مندند ایام ماه مبارک رمضان را در جوار این بزرگوار بگذرانند، می توانند از مترو به عنوان سریع ترین و راحت ترین وسیله استفاده کنند.


پس از ورود به بازار اصلی باید به سمت بازار بزازها حرکت کرده و در انتهای جنوبی این بازار، صحن مطهر امامزاده زید (ع) را ببینند. فضایی که شما را برای لحظه ای از دغدغه های زندگی جدا کرده و آرامش را برایتان به ارمغان می آورد.