کبوترخانه مراغه

موقعیت بنا : بنا در بخش مرکزی شهرستان مراغه در ۶ کیلومتری شمال این شهرستان بالاتر از سد علویان در ضلع جنوبی روستای اسفستانج واقع شده و به فاصله ۲۵ متری از خانه های مسکونی روستا قرار دارد.

۲- شرح مختصری در مورد بنا : بر اساس روایات مختلف این اثر تقریبا” در اواخر دوره قاجاریه به دستور خان (ارباب) روستا احداث شده است و گویا کار دو معمار اصفهانی است. در ده سال گذشته یعنی اوائل دهه۷۰ بخشی از بنا و راه پله دسترسی فرو میریزد. و در سال ۱۳۷۶ نیز بخش دیگری از بنا از بین میرود .در حال حاضر ۵ ضلع از ۱۶ ضلع جداره بیرونی آن کاملا”از بین رفته است.

۳- مشخصات فنی بنا : این اثر تاریخی با سازه چوبی کلاف شده در دور تا دور بنا و طبقات آن با ملات و خشت خام و از اره سنگ لاشه ساخته شده و نمای بیرونی آن ۱۶ ضلعی با قاب بندی نیم دایره تزئین یافته و در داخل نیز هشت ضلعی بوده و با ارتفاع باقیمانده ۸ الی ۹ متری دو طبقه شکل گرفته است که قطر آن ۱۱/۵ متر و قاب بندی های آن به عرض ۲ متر می باشد.

۴- نوع مالکیت بنا : مالکیت بنا شخصی می باشد.

۵- قدمت بنا : قاجاریه

۶- نوع بهره برداری و خصوصیات بارز بنا : این اثر بعنوان کبوترخانه و جهت انبار و دسترسی به فضولات کبوتران برای استفاده در کشاورزی مورد بهره برداری قرار می گرفته است که در حال حاضر متروک و مخروب گشته است.

از خصوصیات بارز آن طرز کلاف بندی بسیار محکم و زیبا است.

۷- تزئینات بکاررفته و نوع آن : قاب بندی خشتی دور تا دور اثر بسیار زیبا و دیدنی است.

دریچه هایی در طبقات برای ورود و خروج کبوتران تعبیه شده و دانه بندیهای شطرنجی نیز در دور تا دور اتاقکها کار شده که در نوع خود جالب توجه است.

1289829297_rvstae-asfstanj6

1289829303_rvstae-asfstanj2

1289829338_rvstae-asfstanj5